Dla Was piszę

22 lipca 2012

"Tajemnica Prezbitera. Śladami papieskiego emisariusza z Wenecji do Etiopii." Nicholas Jubber

Latem zwykliśmy podróżować. Kto tylko może wyrusza w podróże. A kto nie może ... temu proponuję podróż literacką. Proponuję wyprawę „śladami papieskiego emisariusza z Wenecji do Etiopii”.


Przemierzymy Włochy, Turcję, Bliski Wschód i spory kawałek Afryki. Podróż zakończymy w Addis Abeba. Przewodnikiem naszym będzie Nicholas Jubber.

A oto inspiracja naszej wakacyjnej podróży:

„W XII w. w Europie Zachodniej pojawił się list adresowany do cesarza Bizancjum. Autor epistoły – Prezbiter Jan, „najwyższy władca” – opisywał swoje wspaniałe chrześcijańskie królestwo, które utożsamiono z rajem. Papież Aleksander III, zaintrygowany mityczną krainą, napisał list do Jana. Posłańcem uczynił swojego medyka – Mistrza Filipa. Choć nikt tak naprawdę nie wiedział, gdzie znajdowało się królestwo tajemniczego monarchy ani czy w ogóle istniało, Mistrz Filip nie dał się zniechęcić. Wyruszył z Wenecji i… ślad po nim zaginął.

Kilkaset lat później Nicholas Jubber znajduje kopię listu Aleksandra III, a potem – zafascynowany średniowieczną historią – po-stanawia dokończyć misję Mistrza Filipa i po ponad ośmiuset latach dostarczyć papieski list do adresata. Zaczyna swą podróż w Wenecji, a kończy w Etiopii. Po drodze w zabawny, oryginalny, a czasami nawet ekscentryczny sposób opisuje obyczaje, ludzi, zagmatwaną historię miejsc, jakie odwiedza, oraz próbuje zrozumieć sens dawnej legendy.”


Jedziecie z Nicholasem i ze mną? Jesteśmy już w Libanie.
Powieść „Tajemnica Prezbitera” wydała Carta Blanca.

7 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Polecam :) Pokaźne to tomisko. Powieść ta pozwała spojrzeć na to co obecnie dzieje się na Bliskim Wschodzie w innym świetle.

   Usuń
 2. Ta książka rzeczywiście może być ciekawa, a że pokaźne tomisko to dobrze. Lubię takie.

  OdpowiedzUsuń
 3. hm... być może jak ją gdzieś znajdę to sobie ją wypożyczę, bo akurat w te wakacje jakoś zebrało mnie na czytanie :))

  OdpowiedzUsuń
 4. nie wyobrażam sobie urlopu bez dobrej książki, jestem zresztą maniaczką literatury

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz u siebie na blogu co jakiś czas o dobrej książce. Chętnie poczytam.

   Usuń

Chętnie czytam Wasze komentarze i za każdy dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...