Dla Was piszę

26 sierpnia 2012

"Bluźnierstwo" Asia Bibi


Chciałam Wam zaproponować, abyście sięgnęły po literaturę faktu. Mimo, że nie jestem miłośniczką tego literackiego gatunki książkę przeczytała jednym tchem. To dzieje się naprawdę!
O czym jest ta książka?
Czerwiec 2009 r. Upalny dzień. 40-letnia mieszkanka pakistańskiej wioski od wielu godzin zbiera owoce na cudzym polu. Praca jest wyczerpująca, więc żeby się ochłodzić, pije wodę z pobliskiej studni, która należy do muzułmańskiej społeczności. Asia jest chrześcijanką. Wybucha kłótnia. Sprowokowana przez pracujące z nią kobiety mówi: „Jezus umarł za grzechy ludzi na krzyżu. A co zrobił dla ludzi Mahomet?”. Zostaje oskarżona o „bluźnierstwo!”. Taki zarzut w Pakistanie oznacza pewną śmierć. 14 czerwca 2009 r. Asia Bibi zostaje wtrącona do więzienia. 7 listopada 2010 r. trafia przed sąd i jako pierwsza kobieta w Pakistanie zostaje skazana „za bluźnierstwo przeciw Mahometowi” na karę śmierci przez powieszenie i grzywnę równą 2,5-rocznym zarobkom robotnika. Gdyby – w ramach „zadośćuczynienia” – zdecydowała się przejść na islam, co sugerowali jej mieszkańcy wioski, ta sprawa miałaby dużo łagodniejszy przebieg. Ona jednak odmówiła. W uwłaczających ludzkiej godności warunkach Asia Bibi do dzisiaj czeka na wykonanie wyroku śmierci przez powieszenie. W jej obronie odważyli się stanąć gubernator Pendżabu Salman Tasser (muzułmanin) oraz minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti (chrześcijanin). Obydwaj zginęli z rąk fanatyków muzułmańskich.”
Mnie wydaje się niedorzeczne, aby trzeba było umierać za kubek wody. Książka ta ma jeszcze jeden walor. Powstała w wyniku wielkiej determinacji Anne-Isabelle Tollet. Asia Bibi nie umie pisać i czytać.
Poniżej dwa wybrane przeze mnie fragmenty.
O kulisach powstania książki możecie przeczytać tutaj (klik). Fragment przeczytacie tutaj (klik).
Mną ta książka wstrząsnęła. I nie chodzi tylko o kubek wody.
Jeśli któraś z Was sięgnie po tę książkę, wróćcie i napiszcie pod tym postem, co sadzicie.

24 komentarze:

 1. Kolejny tytuł wpisałam na listę "do przeczytania" :)

  Masz konto na LubimyCzytać.pl ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze polecam :)
   Świetny portal czytelniczy.
   Na moim blogu (w pasku bocznym) jest odnośnik do ich strony.

   Usuń
  2. Widziałam ile czytasz. Imponujące.

   Usuń
 2. bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką, przeczytam i wrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak znam życie książka jest mocna,,, na razie nie jestem gotowa na taką porcję smutku,,,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mocna - owszem. Wbrew pozorom nie jest smutna. Nawet Asia ma nadzieję ... wbrew nadziei...

   Usuń
 4. Kiedyś czytałam Kwiat Pustyni - świetna, ale mocna książka na faktach - opisująca życie modelki, jest też film.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wątpię, że jest to dobra książka. Może ją przeczytam, jeszcze nie wiem. Gdy czytam o czymś takim to odczuwam najczęściej bezsilność i bezradność na takie okrucieństwo, niesprawiedliwość i krzywdę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dodałam Cię do blogrolla, makiazas23.blogspot.com

  pozdrawiam:*

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. niestety na świecie dzieje jest wiele okrucieństwa i pozostaje nam się cieszyć, że żyjemy tu gdzie żyjemy .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, że powinniśmy się cieszyć z tego gdzie żyjemy. Ale umierać za kubek wody ... juz dawno nic takj mną nie wstrząsneło, a o złych rzeczach co dnia słysze w mediach...

   Usuń
  2. ja się strasznie podłamuje jak takie rzeczy czytam, jak słucham o obrzezaniu kobiet w Afryce czy polewaniu twarzy kwasem przez muzułmanów w ramach kary... i nigdy nie zrozumiem jak jeden człowiek drugiemu może zrobić coś takiego. często czytam po artykuły za książki w tym temacie jeszcze się nie zabrałam.

   Usuń
 9. zainteresowałaś mnie tą książką, lubię lit. faktu, tym bardziej muszę ją przeczytać, dodaję Cię do obserwowanych bo dużo tu ciekawych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj koniecznie. I wróć. Będziemy mogły wymienić się spostrzeżeniami na temat tej książki, a raczej rzeczywistości w niej opisanej. POzdrawiam

   Usuń
 10. Ostatnio przeczytałam parę książek podobnych do tej . Jak narazie mam dość , musze od nich trochę odpoczać :) Polecam "Kwiat pustyni" i "Tylko razem z córką" o ile jeszcze ich nie czytałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przerażające, ale neistety prawdziwe. Byłam kilka lat temu w Londynie, miałam styczność z kobietą, muzułmanką która była analfabetką.

  OdpowiedzUsuń
 12. Oprócz petycji na stronie www.callformercy.com proponuję również podpisać polską petycję na stronie:

  http://www.activism.com/pl_PL/petycja/petycja-w-sprawie-uwolnienia-asii-noreen-bibi/35111

  OdpowiedzUsuń

Chętnie czytam Wasze komentarze i za każdy dziękuję.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...